Perjantain todellinen yllättäjä oli ehdottomasti Rynnäkköviikset, joka eteni lopulta d-lohkon voittoon. Ensimmäisellä kierroksella kaatui turnauksen yksi ennakkosuosikki LGR, kun taas voittajien ottelussa Aleksi ”allu” Jallin tähdittämä ROTY jäi yllättäjien jalkoihin. Tämä myös tarkoitti sitä, että LGR ja ROTY kohtasivat lohkon viimeisessä pelissä, jolloin toinen joukkueista ei jatkaisi enää lauantaina turnauksessa. LGR vei pelin lopulta 2-0 voitolla, ja kohtaa lauantaina Bulgarialaisen Outlaws-joukkueen.
Rynnäkköviikset kohtaa puolestaan suomalaisen Conquer Gamingin, joka selvisi a-lohkossa toiseksi. B- ja c-lohkon suomalaisjoukkueet Paranoia sekä SkitLite joutuivat tällä kertaa tyytymään sijoille 3-4, vaikka SkitLite antoikin kovan vastuksen ratkaisuottelussa x6tenceä vastaan.
Kaikki puolivälieräottelut alkavat lauantaina kello 11:30. Tämän jälkeen tahti harvenee, ja ensimmäinen välierä alkaa ennakkotietojen mukaan klo 14:30, ja jälkimmäinen klo 18:00. Finaali alkaa noin 22:15, ja ottelu nähdään Yle Kakkosella suorana lähetyksenä.
Pudotuspelit
- klo 11:30 |
Outlaws vs
LGR
- klo 11:30 |
Planetkey vs
x6tence
- klo 11:30 |
Team Singularity vs
dizLown
- klo 11:30 |
Conquer Gaming vs
Rynnäkköviikset
- klo 14:30 | Välierä #1
- klo 18:00 | Välierä #2
- klo 22:15 | Finaali