CS_Summit 6 – turnauksen alueelliset karsinnat pelataan sekä Euroopassa että Pohjois-Amerikassa, jotka painottuvat aikavälille 22-23. kesäkuuta. Euroopan alueellisessa karsinnassa on mukana runsaasti suomalaisväriä, kun osallistujien joukosta löytyy HAVU Gaming sekä Aleksi ”aleksib” Virolaisen edustama OG. Varsinainen turnaus alkaa päivää myöhemmin eli 24. kesäkuuta.

Euroopan alueellisen karsinnan otteluohjelma: 

 

Maanantai 22. kesäkuuta

16:00  – Sweden fnatic vs. Europe Nordavind
16:00  – Denmark Heroic vs. United Kingdom Endpoint
16:00  – Sweden Dignitas vs. Bulgaria FATE
16:00  – Denmark MAD Lions vs. Poland PACT
16:00  – Europe Complexity vs. Sweden Japaleno
16:00  – Germany BIG vs. Finland HAVU
16:00  – Europe c0ntact vs. Poland AVEZ
16:00  – Europe OG vs. Germany Sprout

19:00 Neljännesvälierät

Tiistai, 23. kesäkuuta – Viidennen sijan decider bracket

16:00  – Decider semi-finals
19:00  – Decider final

Neljännesfinaalien voittajat sekä viidennen sijan decider bracketin voittaja täydentävät aiemmin iloitetut alkulohkot, jossa on mukana muun muassa suomalainen ENCE.

Lohko A:

France G2
Europe mousesports
Europe GODSENT
Europe Karsija

Lohko B:

France Vitality
Denmark North
Spain Movistar Riders
Europe Karsija

Lohko C:

FinlandENCE
Sweden NiP
Denmark Copenhagen Flames
Europe Karsija
Lohko D:
Europe FaZe
France Heretics
Europe Karsija
Europe Karsija
Pohjois-Amerikan alueellisen karsinnan otteluohjelma:

Maanantai 22. kesäkuuta

22:00  – United States Cloud9 vs. United States New England Whalers
22:00  – United States Triumph vs. Brazil Yeah
22:00  – North America Envy vs. Brazil TeamOne
22:00  – Brazil MIBR vs. United States Chaos

01:00  – Ylemmän bracketin semifinaalit ja alemman bracketin ensimmäinen kierros

Tiistai 23. kesäkuuta

22:00 – Alemman bracketin semifinaalit
01:00 – Alemman bracketin finaalit

Alta näet päätapahtuman ryhmävaiheen lohkot. Lohkovaihe alkaa GSL – muodolla, jonka jälkeen seuraa kaksinkertainen eliminoinnin pudotuspelisarja.

Lohko A:
United States Liquid
United States Evil Geniuses
Brazil FURIA
Other Karsija
Lohko B:
Australia 100 Thieves
United States Gen.G
Other Karsija
Other Karsija

Lähde: HLTV

Kuvalähde: ESL