ESL One Köln  Counter-Strike: Global -Offensive turnaus käynnistyy huomenna tiistaina. Kyseessä on jo perinteeksi muodostunut turnaus, jonka palkintopotti on 250 000 dollaria ja mukana on joukko maailman kärkijoukkueita.

  • Cloud9
  • FaZe Clan
  • Fnatic
  • G2 Esports
  • Immortals
  • mousesports
  • Natus Vincere
  • Ninjas in Pyjamas
  • North
  • OpTic Gaming
  • SK Gaming
  • Virtus.Pro
  • Team Liquid
  • Heroic
  • Space Soldiers
  • TyLoo

Formaatti ja aikataulu

Turnaus pelataan jo tutuksi muodostuneella sveitsiläisellä formaatilla. Paras yhdestä -lohkovaiheen jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenee paras kolmesta -pudotuspeleihin. Loppuottelu pelataan paras viidestä -menetelmällä.

Ensimmäisen päivän otteluparit

  • mousesports vs.  Fnatic — klo 13:00
  • FaZe Clan vs.  Heroic — klo 13:00
  • Immortals vs. Virtus.Pro — klo 14:15
  • SK Gaming vs. Space Soldiers — klo 14:15
  • Ninjas in Pyjamas vs. Cloud9 — klo 15:30
  • G2 Esports vs. TyLoo — klo 15:30
  • Natus Vincere vs. Team Liquid — klo 16:45
  • North vs.  OpTic Gaming — klo 16:45

Muiden kierrosten otteluparit arvotaan aina edellisen kierroksen päätyttyä päätteeksi. Tiistaina pelataan kaksi kierrosta. Toinen kierros alkaa kello 18:25. Pudotuspelit alkavat perjantaina jolloin pelataan puolivälierät. Välierät ovat vuorossa lauantaina ja loppuottelu sunnuntaina kello 17:00. Ottelu ovat katsottavissa ESL:n Youtube-kanavalla.