Kesällä 2019 peliyhtiö Ubisoft julkisti, että tulossa on uusi Rainbow Six -peliuniversumin tulevaisuuteen sijoittuva peli. Tällöin vielä kehityksessä oleva peli kulki nimellä Rainbow Six: Quarantine. Sittemmin maailmalla jyllännyt koronaviruspandemia ja sen aiheuttamat karanteenit saivat firman ehkä pohtimaan nimeä uudelleen.
- Lue myös: FELin R6-liiga alkamassa – Ubisoft uudisti pelin e-urheilukentän, peli edelleen epäluotettava
- Lue myös: Siegen Nordic Championship alkaa – mukana viime viikolla kokoonpanonsa julkaissut suomalaisorganisaatio!
Pelin nimen vaihdosta huhuttiin jo tämän vuoden helmikuussa, mutta nyt Ubisoftin julkaistua esittelyvideon pelistä, on nimenmuutos varmistettu. Rainbow Six Extraction -nimellä julkaistava peli esitellään tämän viikon lauantaina Ubisoft Froward -tapahtumassa, jonka lähetys alkaa klo 22.00.
Uudessa pelissä Rainbow-tiimi kohtaa äärimmäisen vaarallisia ja rajusti mutatoituneita muukalaisloisia, joiden käytöstapoja tai motiiveja ihmiset eivät tunne.